Opracował: Franz Aufmann
W latach trzydziestych okresu międzywojennego, Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych (GISZ) opracowywał wytyczne dotyczące konstrukcji i wymagań stawianym obiektom fortyfikacji. Podstawowym problemem, występującym w schronach fortyfikacji stałej, było sprawne usuwanie gazów prochowych z izb bojowych. Początkowo problem starano rozwiązać poprzez odpowiednie napowietrzanie kopuł i izb bojowych. Instrukcja Fort. z 1934 roku z klauzulą „Do użytku służbowego” (poufne) pt. „Schron bojowy dla ochrony międzypola i boku punktu oporu”, opracowana przez Wydział Fortyfikacji (wtedy jeszcze w Ministerstwie Spraw Wojskowych) zakładała napowietrzanie izb bojowych podczas prowadzenia ognia nieprzefiltrowanym powietrzem celem usunięcia trującego tlenku węgla, podstawowego składnika gazów prochowych. W przypadku ataku gazowego wroga, obsługa stanowisk bojowych karabinów maszynowych miała prowadzić ogień w maskach. Należy zaznaczyć, że na każdy ckm w obiekcie, przewidywano zapas 20 000 naboi.
Kolejnym przedsięwzięciem było opracowanie metody szybkiego usuwania łusek z wystrzelonych nabojów a zawierających gazy prochowe. Zdecydowano, że najprostszym rozwiązaniem tego problemu dla stanowisk ckm o największym obciążeniu ogniem, będzie zrzut łusek na zewnątrz schronu.
Stanowisko bojowe ckm w niegazoszczelnej kopule, wyposażone w rzutnię łusek otrzymał między innymi schronu wzniesiony w 1936 roku w Brzezinach (Fot. 01 i Fot. 02). Łuski zbierane były przez kolektor podwieszony pod komorą zamkową karabinu maszynowego i kierowane za pomocą elastycznego przewodu do zrzutni łusek. Wylot zrzutni łusek znajdował się w ocembrowanym szybie (Fot. 01). Równie dobrze zachował się szyb na łuski w schronie nr 75, wybudowanym w 1937 roku. Obiekt znajduje się na terenie prywatnym. Opisane rozwiązanie jest ogólnodostępne między innymi w schronie przy ulicy Krzyżowej w Chorzowie.
Polskie obiekty forteczne, wznoszone na terenach przygranicznych z dużą liczbą mieszkańców pochodzenia niemieckiego, były stosunkowo łatwe do rozpoznawane przez obcy wywiad. Pierwsze informacje o zastosowanym rozwiązaniu pojawiły się w niemieckim studium pt. „Die polnische Landesbefestigung. Stand vom 15.06.1939”. Dotyczyło one stanu rozwoju polskiej fortyfikacji stałej i polowej. Zostało opracowane przez niemiecki sztab generalny. Rys. 01 pochodzi z cytowanej publikacji. Na rysunku zaznaczono opisywane rozwiązanie i opatrzono komentarzem „Patronenhülsenauswerfer”.