Uwagi dotyczące schronu bojowego na zapolu grupy fortowej Carski Dar

Część II

Opra­co­wał: Franz Auf­mann

Fot. 01. Widok po­łu­dnio­wo-wschod­niej ele­wa­cji schro­nu bo­jo­we­go, wy­bu­do­wa­ne­go na za­po­lu grupy for­to­wej Car­ski Dar.

 

Rys. 01. Kon­fi­gu­ra­cja po­miesz­czeń schro­nu bo­jo­we­go, wznie­sio­ne­go na za­po­lu grupy for­to­wej „Car­ski Dar”.
1.-3. Izby bo­jo­we ckm za pan­ce­rza­mi pio­no­wy­mi, 3. Pod­szy­bie sta­no­wi­ska bo­jo­we­go w jed­no­strzel­ni­co­wej ko­pu­le wg in­struk­cji fort. 22/1934, 5. Wej­dzie do schro­nu chro­nio­ne prze­lot­nią, 6. Wej­ście od schro­nu od stro­ny strzel­nic moź­dzie­rzy, 7. Śluza ga­zosz­czel­na, 8. WC, 9. Po­miesz­cze­nie z szy­bem ko­mu­ni­ka­cyj­nym z dolną kon­dy­gna­cją, 10. Izba po­go­to­wia, 11. – 12. Szyb ko­mu­ni­ka­cyj­ny z dolną kon­dy­gna­cją, 13. Szyb do ko­pu­ły ob­ser­wa­cyj­no-bo­jo­wej, 14. Pan­cerz chro­nią­cy sta­no­wi­ska moź­dzie­rzy, znaj­du­ją­ce się w dol­nej kon­dy­gna­cji.

 

Fot. 02. Płyta sta­lo­wa z nie­ga­zosz­czel­nym za­mknię­ciem strzel­ni­cy cięż­kie­go ka­ra­bi­nu ma­szy­no­we­go.

 

Fot. 03. Płyta sta­lo­wa z nie­ga­zosz­czel­nym za­mknię­ciem strzel­ni­cy ckm. Widok pro­wad­ni­cy, która po­wo­do­wać pro­ble­my z za­mknię­ciem strzel­ni­cy w przy­pad­ku za­nie­czysz­cze­nia zie­mią.

 

 

W li­sto­pa­dzie i grud­niu 1936 roku prze­pro­wa­dzo­no w schro­nie bo­jo­wym, zlo­ka­li­zo­wa­nym na za­po­lu grupy for­tecz­nej Car­ski Dar, ba­da­nia do­świad­czal­ne z za­kre­su ogól­nie po­ję­tej obro­ny prze­ciw­ga­zo­wej. W za­cho­wa­nej do­ku­men­ta­cji [01] z do­świad­czeń znaj­du­ją się uwagi do­ty­czą­ce za­sto­so­wa­nych roz­wią­zań kon­struk­cyj­nych, jak i ja­ko­ści prac wy­ko­na­nych pod­czas bu­do­wy schro­nu. Pod­sta­wą do oceny mo­dliń­skie­go schro­nu były przy­ję­te stan­dar­dy dla wzno­szo­nych obiek­tów na od­cin­ku ope­ra­cyj­nym Armii „Po­le­sie”.

Mo­dliń­ski schron przy­go­to­wy­wa­no w li­sto­pa­dzie 1936 roku do ob­sa­dze­nia. Ze­wnętrz­ne ścia­ny były po­kry­te tyn­kiem a  we­wnętrz­ne po­bie­lo­no wap­nem [02]. Schron nie otrzy­mał peł­ne­go wy­po­sa­że­nia, speł­nia­ją­ce­go sa­mo­wy­star­czal­ność obiek­tu for­ty­fi­ka­cyj­ne­go. Wy­ka­za­ła to in­wen­ta­ry­za­cja, prze­pro­wa­dzo­na przed przy­stą­pie­niem do badań do­świad­czal­nych. Stwier­dzo­no brak wy­po­sa­że­nia, które w nor­mal­nych wa­run­kach ob­ni­ża­ło wo­lu­men za­pa­su po­wie­trza dla za­ło­gi prze­by­wa­ją­cej w schro­nie [03]. W za­kre­sie obro­ny prze­ciw­ga­zo­wej nie wy­po­sa­żo­no schro­nu w po­chła­nia­cze prze­ciw­ga­zo­we dla za­ło­gi i w apa­rat Dre­age­ra wraz z za­pa­sem butli z tle­nem. W izbie za­ło­gi nie umiesz­czo­no wy­ma­ga­nych kar­ne­tem [04] środ­ków tle­no­twór­czych na 24 go­dzi­ny. W prze­lot­ni stwier­dzo­no brak ubrań ochron­nych i środ­ków od­ka­ża­ją­cych.
W za­kre­sie ogól­ne­go za­opa­trze­nia zwró­co­no uwagę na brak racji żyw­no­ścio­wych „R” na 10 dni i racji żyw­no­ścio­wych „W” na dwa dni dla każ­de­go żoł­nie­rza za­ło­gi. Rów­nież nie za­bez­pie­czo­no środ­ków sa­ni­tar­nych na okres 10 dni. Nie wy­ko­na­no sta­no­wi­ska dla na­rzę­dzi sa­per­skich do usu­wa­nia gruzu oraz nie wy­po­sa­żo­no w ze­staw mi­ner­ski.


Izba bo­jo­wa

Pod­sta­wo­we za­strze­że­nia do­ty­czy­ły wiel­ko­ści izb bo­jo­wych [05]. Dwie izby bo­jo­we, pro­wa­dzą­cych ogień w kie­run­ku po­łu­dnio­wo-wschod­nim, zo­sta­ły po­łą­czo­ne przej­ściem o sze­ro­ko­ści 0,6 m. Zda­niem uczest­ni­ków badań do­świad­czal­nych oba po­miesz­cze­nia są tak małe, że nie ma w nich miej­sca dla peł­nej ob­sa­dy a ob­słu­ga ka­ra­bi­nu ma­szy­no­we­go na pod­sta­wie for­tecz­nej  jest utrud­nio­na. Miej­sce na półce i pod ławą wy­peł­nio­ne było skrzyn­ka­mi amu­ni­cji ta­śmo­wa­nej, łącz­nie 40 skrzy­nek amu­ni­cji [06].

Za­sto­so­wa­no strzel­ni­ce z nie­ga­zosz­czel­nym za­mknię­ciu [07]. Wiel­kość i kształt strzel­ni­cy (Fot. 02) umoż­li­wiał pro­wa­dze­nie ognia z cięż­kie­go ka­ra­bi­nu w sek­to­rze 45 stop­ni w płasz­czyź­nie po­zio­mej, mimo że przy­ję­tym stan­dar­dem w pol­skiej for­ty­fi­ka­cji było 60 stop­ni. W przy­pad­ku izby bo­jo­wej mo­dliń­skie­go schro­nu sek­tor ostrza­łu był znacz­nie mniej­szy i nie­sy­me­trycz­ny wzglę­dem osi strzel­ni­cy. Nie­sy­me­trycz­ność sek­to­ra ognia spo­wo­do­wa­na była obec­no­ścią ta­śmo­we­go z lewej stro­ny cięż­kie­go ka­ra­bi­nu ma­szy­no­we­go wz. 30, a w przy­pad­ku za­sto­so­wa­nia ckm Maxim po pra­wej stro­nie. Nie ma miej­sca dla trze­cie­go żoł­nie­rza ob­sa­dy tj. ka­ra­bi­no­we­go. Na utrud­nie­nia pro­wa­dze­nia ognia zwró­ci­li rów­nież uwagę nie­miec­cy żoł­nie­rze, funk­cjo­na­riu­sze wy­dzia­łu roz­po­zna­nia ob­cych for­ty­fi­ka­cji szta­bu ge­ne­ral­ne­go. In­wen­ta­ry­zo­wa­li schron po za­koń­cze­niu dzia­łań wo­jen­nych w 1939 roku. Kon­struk­cja za­mknię­cia strzel­ni­cy nie była do­pra­co­wa­na. Za­nie­czysz­cze­nie zie­mią dol­nej pro­wad­ni­cy unie­moż­li­wia­ło za­mknię­cie strzel­ni­cy (Fot. 03).

Izbę bo­jo­wą wy­po­sa­żo­no w zrzut­nię łusek (Fot. 04). Jej za­da­niem było szyb­kie od­pro­wa­dze­nie łusek wraz z czę­ścią gazów pro­cho­wych na ze­wnątrz schro­nu. Łuski spa­da­ły gięt­kim prze­wo­dem, pod­wie­sza­ny pod ko­mo­rą zam­ko­wą ka­ra­bi­nu ma­szy­no­we­go i sta­lo­wą rurę, osa­dzo­ną w ścia­nie schro­nu. Oś strzel­ni­cy znaj­du­je się na wy­so­ko­ści umoż­li­wia­ją­cej wy­god­ne pro­wa­dze­nie ognia w po­zy­cji sto­ją­cej, na­to­miast po­ło­że­nie i ukie­run­ko­wa­nie wlotu sta­lo­wej rury zrzut­ni łusek w ścia­nie na­le­ży uznać za nie­pra­wi­dło­we (Fot. 05). Po od­da­niu serii około 250 strza­łów, na­le­ża­ło prze­rwać ogień w wy­ni­ku braku droż­no­ści gu­mo­we­go prze­wo­du, pod­wie­szo­ne­go pod ko­mo­rą zam­ko­wą ka­ra­bi­nu ma­szy­no­we­go. Wy­lo­ty zrzut­ni łusek znaj­do­wa­ły się w ni­szach na ze­wnętrz­nej ścia­nie schro­nu, po lewej i pra­wej stro­nie pan­ce­rza, chro­nią­ce­go sta­no­wi­ska  81 mm w dol­nej kon­dy­gna­cji.

Szyb­ką wy­mia­nę po­wie­trza w izbach bo­jo­wych miał za­pew­nić cen­tral­ny układ na­wie­wu. W mo­dliń­skim schro­nie za­sto­so­wa­no wen­ty­la­tor z na­pę­dem me­cha­nicz­nym. Wen­ty­la­tor umiesz­czo­no na dol­nej kon­dy­gna­cji. Tło­czył po­wie­trze do wszyst­kich po­miesz­czeń po­przez układ rur.

 

Fot. 04. Pół­noc­no-za­chod­nia izba bo­jo­wa ze zde­mon­to­wa­ną płytą ze strzel­ni­cą ckm. Sko­śnie usy­tu­owa­ny wlot rury zrzut­ni utrud­nia usu­wa­nie łusek na ze­wnątrz schro­nu
Fot. 05. Po­ło­że­nie wlotu rury zrzut­ni łusek w pół­noc­no-za­chod­nie izbie bo­jo­wej.
Fot. 06. Jedna z dwóch izb bojowych, prowadzących ogień w kierunki południowo-wschodnim. Po prawej stronie wlot rury zrzutni łusek.
Fot. 06. Jedna z dwóch izb bo­jo­wych, pro­wa­dzą­cych ogień w kie­run­ki po­łu­dnio­wo-wschod­nim. Po pra­wej stro­nie wlot rury zrzut­ni łusek.

Wiel­kość wy­dat­ku po­wie­trza w po­szcze­gól­nych izbach ste­ro­wa­na był za po­mo­cą za­wo­rów. Prze­pro­wa­dzo­ne ba­da­nia do­świad­czal­ne wy­ka­za­ły, że za­sto­so­wa­ny wen­ty­la­tor po­sia­dał zbyt małą wy­daj­ność aby do­star­czyć od­po­wied­nią ilość po­wie­trza, szcze­gól­nie w przy­pad­ku otwar­tych strzel­nic. Usu­wa­nie gazów pro­cho­wych z izb bo­jo­wych na­stę­po­wa­ło zbyt wolno. Su­ge­ro­wa­no za­sto­so­wa­nie w izbach bo­jo­wych do­dat­ko­wych wen­ty­la­to­rów usu­wa­ją­cych ska­żo­ne po­wie­trze. Takie roz­wią­za­nie było stan­dar­do­wym w bu­do­wa­nych obiek­tach na od­cin­ku ope­ra­cyj­nym Armii „Po­le­sie”.

Za pod­sta­wo­wy man­ka­ment za­bez­pie­cze­nia prze­ciw­ga­zo­we­go uzna­no brak wy­po­sa­że­nia w po­dwój­ne drzwi ga­zosz­czel­ne, od­dzie­la­ją­ce część bo­jo­wą schro­nu od so­cjal­nej. Takie roz­wią­za­nie ogra­ni­cza­ło prze­miesz­cza­nie się ska­żo­ne­go po­wie­trza do wnę­trza schro­nu.

 

Fot. 07. Czte­ro­strzel­ni­co­wa ko­pu­ła ob­ser­wa­cyj­na osa­dzo­na w stro­pie schro­nu wznie­sio­ne­go na wio­snę 1936 roku na za­po­lu grupy for­to­wej “Car­ski Dar”.

 

Fot. 08. Otwór strzel­ni­cy obro­ny wej­ścia.

 

Fot. 09. Po­ło­że­nie lewej strzel­ni­cy obro­ny wej­ścia w prze­lot­ni.

 

Fot. 10. Położenie prawej strzelnicy obrony wejścia w przelotni.
Fot. 10. Po­ło­że­nie pra­wej strzel­ni­cy obro­ny wej­ścia w prze­lot­ni.

 

 

Ko­pu­ła ob­ser­wa­cyj­no-bo­jo­wa

W stro­pie schro­nu osa­dzo­no czte­ro­strzel­ni­co­wą ko­pu­łę ob­ser­wa­cyj­ną zgod­ną z in­struk­cją fort. 15/1936. Po­zwa­la­ła na pro­wa­dze­nie ob­ser­wa­cji oraz obro­ny schro­nu w za­kre­sie 180 stop­ni w kie­run­ku przed­po­la. Od stro­ny za­po­la ko­pu­ła otrzy­ma­ła opar­cie żel­be­to­no­we.
Obro­na schro­nu przy po­mo­cy ręcz­ne­go ka­ra­bi­nu ma­szy­no­we­go w ko­pu­le ob­ser­wa­cyj­nej jest utrud­nio­na. Jej wy­so­kość wy­mu­sza pro­wa­dze­nie ognia w po­zy­cji sto­ją­cej z mocno ugię­ty­mi ko­la­na­mi. Tylko w pew­nych kie­run­kach moż­li­we jest wy­ko­rzy­sta­nie ru­cho­me­go sie­dzi­ska. Ma­new­ro­wa­nie bro­nią po­mię­dzy strzel­ni­ca­mi przy­spa­rza pro­ble­mów ze wzglę­du na dłu­gość 7,92 mm ręcz­ne­go ka­ra­bi­nu ma­szy­no­we­go wz. 29. Głę­bo­kie wsu­nię­cie broni w strzel­ni­cę po­wo­du­je utrud­nia w ce­lo­wa­niu i pro­wa­dze­niu ognia na ma­łych od­le­gło­ściach.  Za­sto­so­wa­nie ko­pu­ły czte­ro­strzel­ni­co­wej unie­moż­li­wi­ło obro­nę wej­ścia do schro­nu oraz jego za­po­la. Obro­nę wej­ścia do schro­nu i jego za­po­la uzna­no za nie­wła­ści­wą. Strzel­ni­ca obro­ny wej­ścia, po­ło­żo­na zbyt nisko i bez­po­śred­nio przy ścia­nie bocz­nej (Fot. 08), unie­moż­li­wia­ła żoł­nie­rzo­wi w po­sta­wie sto­ją­cej sku­tecz­ny ostrzał. Schron nie wy­po­sa­żo­no rów­nież w zrzut­nie gra­na­tów ręcz­nych do obro­ny mar­twe­go pola [08].


[01] – Uwagi do­ty­czą­ce prze­bie­gu do­świad­cze­nia i roz­wią­zań kon­struk­cyj­nych mo­dliń­skie­go schro­nu oraz pismo L. dz. 251/37 gen. broni Ka­zi­mie­rza Sosn­kow­skie­go do Szefa Szta­bu Ge­ne­ral­ne­go gen. Bry­ga­dy Wa­cła­wa Sta­chie­wi­cza.
[02] – Po­bie­le­nie utrud­nia wy­kry­cie wad wy­ko­naw­czych w pro­ce­sie be­to­no­wa­nia, czyli ewen­tu­al­nych śla­dów po za­pra­wie ce­men­to­wej sto­so­wa­nej do ukry­cia pęk­nięć i dziur w ścia­nach.
[03] – Dla przy­kła­du – prze­wi­dzia­ne racje żyw­no­ścio­we dla za­ło­gi skła­da­ją­cej się z 13 żoł­nie­rzy zaj­mo­wa­ły około 1,3 m2.
[04] – Kar­net czyli wa­run­ki wy­ko­naw­cze schro­nu.
[05] – Izba bo­jo­wa na pla­nie czwo­ro­ką­ta o wy­mia­rach 1,15 x 1,65 m.
[06] – Od­po­wia­da­ło 5 jed­nost­kom ognio­wym. Ko­lej­ne 5 jed­no­stek było skła­do­wa­ne w izbie po­go­to­wia.
[07] – Za­sto­so­wa­nie nie­ga­zosz­czel­nych za­mknięć strzel­nic po­trak­to­wa­no jako wadę kon­struk­cyj­ną.
[08] – Były wy­ma­ga­nym wy­po­sa­że­niem schro­nów od 1936 roku na od­cin­ku ope­ra­cyj­nym Armii „Po­le­sie”.