Festungsfernsprecher R – telefon forteczny R

Opra­co­wał: Franz Auf­mann
Fot. 01. Te­le­fon for­tecz­ny typu R (Rund) z ze­sta­wem słu­chaw­ko­wym (Fot. www.​cmaw.​nl)

Te­le­fon for­tecz­ny (niem. Fe­stungs­fern­spre­cher R) typu R o cy­lin­drycz­nym kształ­cie (Fot. 01) za­pro­jek­to­wa­no dla sze­ścio­strzel­ni­co­wych kopuł bo­jo­wych 35P8, 20P7 i 40P8 [01] na ckm o strzel­ni­cach z za­mknię­cia­mi ku­lo­wy­mi. Jest spe­cjal­ną wer­sją stan­dar­do­we­go te­le­fo­nu for­tecz­ne­go typu in­duk­to­ro­wo-brzę­czy­ko­we­go, prze­zna­czo­ne­go do użyt­ku w po­lo­wych sie­ciach te­le­fo­nicz­nych.
Dla te­le­fo­nu for­tecz­ne­go typu R wy­ko­na­no nową obu­do­wę o cy­lin­drycz­nym kształ­cie. Wy­ko­rzy­sta­no stan­dar­do­we pod­ze­spo­ły te­le­fo­nicz­ne, przez co ob­ni­żo­no kosz­ty wy­twa­rza­nia. Zre­zy­gno­wa­no jed­nak z ty­po­wej słu­chaw­ki z mi­kro­fo­nem. Za­sto­so­wa­no ze­staw słu­chaw­ko­wy z mi­kro­fo­nem (Rys. 02). Umoż­li­wiał on wy­ko­ny­wa­nie pod­sta­wo­wych czyn­no­ści na sta­no­wi­skach bo­jo­wych. Do­wód­ca ko­pu­ły mógł spraw­nie pro­wa­dzić ob­ser­wa­cję okręż­ną pola walki za po­mo­cą pe­ry­sko­pu, jed­no­cze­śnie skła­dać mel­du­nek o sy­tu­acji lub wy­da­wać roz­ka­zy obu za­ło­gom ckm. Kon­struk­cja te­le­fo­nu po­zwa­la­ła na ob­słu­gę kilku jed­no­cze­śnie pod­łą­czo­nych ze­sta­wów słu­chaw­ko­wych. Ze­staw słu­chaw­ko­wy pod­łą­cza­no do te­le­fo­nu za po­mo­cą pię­ciow­ty­ko­wa­go gniaz­da, znaj­du­ją­ce­go się w usko­ku cy­lin­drycz­nej czę­ści obu­do­wy.
Do wy­wo­ła­nia roz­mów­cy w cen­tra­li (dru­gim te­le­fo­nie) wy­ko­rzy­sty­wa­no przy­cisk brzę­czy­ka lub korb­kę in­duk­to­ra. Oba ele­men­ty były łatwo do­stęp­ne i znaj­do­wa­ły się na gór­nej po­wierzch­ni te­le­fo­nu. Te­le­fon po­sia­dał wła­sne źró­dło za­si­la­nia.

 

Rys. 01. Wy­mia­ry ga­ba­ry­to­we te­le­fo­nu for­tecz­ne­go typu R (Fe­stungs­fern­spre­cher R).

 

Fot. 02. Widok te­le­fo­nu for­tecz­ne­go typu R (Fe­stungs­fern­spre­cher R).

 

Rys. 02. Ze­staw słu­chaw­ko­wy do te­le­fo­ny for­tecz­ne­go typu R z po­jem­ni­kiem.

 

Ba­te­rie znaj­do­wa­ły się od­dziel­nej ka­se­cie, która znaj­do­wa­ła się po­ni­żej plat­for­my ko­pu­ły. Te­le­fo­ny z in­duk­to­rem i o wła­snym za­si­la­niu okre­śla­ne były w pol­skiej no­men­kla­tu­rze jako te­le­fo­ny typu MB (w nie­miec­kiej – OB-Spe­isung).

Te­le­fon za­mo­co­wa­no do ko­lum­ny (pod­trzy­mu­ją­cej pe­ry­skop do ob­ser­wa­cji okręż­nej) ob­ro­to­wo osa­dzo­nej w plat­for­mie w pio­no­wej osi ko­pu­ły. Prze­wo­dy sieci te­le­fo­nicz­nej oraz za­si­la­ją­ce wy­pro­wa­dzo­no w osi dol­nej pod­sta­wy obu­do­wy te­le­fo­nu.


[01] – Te­le­fon for­tecz­ny (niem. Fe­stungs­fern­spre­cher R) typu R wy­ko­rzy­sty­wa­ny był rów­nież w trój­strzel­ni­co­wych ko­pu­łach broni ma­szy­no­wej z ku­lo­wym za­mknię­ciem strzel­nic.