Pancerne stanowisko obserwacyjne pułkownika A. Ariensa w Forcie IX Twierdzy Kowno

Opra­co­wał:

Mar­ty­nas Kosas,
Sve­tla­na Ti­cha­no­va.

Fot. 01. Żoł­nierz Ce­sar­stwa Nie­miec­kie­go na sta­no­wi­sku ob­ser­wa­cyj­nym-war­tow­ni­czym Fortu IX Twier­dzy Kowno w 1915 roku. (Bay­eri­sches Haupt­sta­at­sar­chiv).

Pod ko­niec XIX i na po­cząt­ku XX wieku więk­szość Litwy była czę­ścią Car­skie­go Im­pe­rium Ro­syj­skie­go. Kowno było stra­te­gicz­nie waż­nym mia­stem na za­chod­niej gra­ni­cy Im­pe­rium. Car Alek­san­der II (1818-1881), wy­czu­wa­jąc zbli­ża­ją­ce się za­gro­że­nie mi­li­tar­ne ze stro­ny ce­sar­skich Nie­miec, po­sta­no­wił wzmoc­nić za­chod­nią gra­ni­cę swo­je­go im­pe­rium i prze­kształ­cić Kowno w pierw­szo­rzęd­ną lą­do­wą twier­dzę woj­sko­wą. W 1879 r. pod­pi­sa­no de­kret o bu­do­wie twier­dzy. Au­to­ra­mi planu  kom­plek­su twier­dzy ko­wień­skiej byli szef szta­bu ge­ne­ral­ne­go gen. N. Ob­ru­czew ze Szta­bu Ge­ne­ral­ne­go, gen. K. Zwie­riev i I. Val­berg. Kie­row­ni­kiem prac bu­dow­la­nych był płk. P. Ber­tholdt.

Po­cząt­ko­wo pla­no­wa­no bu­do­wę 7 mu­ro­wa­nych for­tów. Były od­da­lo­ne od sie­bie o 4-5 km a teren mie­dzy nimi wzmoc­nio­no ba­te­ria­mi ar­ty­le­ryj­ski­mi. Jed­nak 7 for­tów nie two­rzy­ło za­mknię­te­go pier­ście­nia obron­ne­go, dla­te­go też zde­cy­do­wa­no się na dal­szą roz­bu­do­wę twier­dzy. W pierw­szej ko­lej­no­ści wznie­sio­no Fort VIII. W celu wy­eli­mi­no­wa­nia moż­li­wo­ści ataku z po­bli­skie­go wzgó­rza w po­bli­żu Kumpė Po­ly­wark prze­wi­dzia­no do­dat­ko­wy fort, który ozna­czo­no jako Fort IX. Jego bu­do­wa roz­po­czę­ła się w 1903 roku i trwa­ła do 1913 roku. Był to pierw­szy be­to­no­wy fort w Twier­dzy Ko­wień­skiej, zbu­do­wa­ny we­dług pro­jek­tu prof. K. Wie­licz­ko w 1897 roku.

 

Fot. 02. Za­ję­cia ple­ne­ro­we z pierw­szej edy­cji Wy­dzia­łu Bu­dow­la­ne­go Wyż­sze­go Woj­sko­we­go Kursu Tech­nicz­ne­go w 1925 roku. (Li­tew­skie Cen­tral­ne Ar­chi­wum Pań­stwo­we).

W for­cie tym, oprócz sze­re­gu in­no­wa­cji, po raz pierw­szy w hi­sto­rii bu­do­wy Twier­dzy Kowno,  za­sto­so­wa­no eks­pe­ry­men­tal­ne sta­no­wi­sko ob­ser­wa­cyj­ne we­dług pro­jek­tu płk. A. Arien­sa [01].
Aż do XX wieku w Im­pe­rium Ro­syj­skim nie pro­wa­dzo­no prac kon­struk­cyj­nych i do­świad­czal­nych nad pan­cer­ny­mi sta­no­wi­ska­mi ob­ser­wa­cyj­ny­mi. Po­wsta­ło za­le­d­wie kilka eks­pe­ry­men­tal­nych pro­to­ty­pów pan­cer­nych sta­no­wisk ob­ser­wa­cyj­nych. W tym samym cza­sie inne kraje eu­ro­pej­skie, w szcze­gól­no­ści Ce­sar­stwo Nie­miec­kie i Au­stro-Wę­gier­skie, kon­se­kwent­nie re­ali­zo­wa­ły swoje pro­gra­my opan­ce­rza­nia twierdz. Wojna ro­syj­sko-ja­poń­ska w la­tach 1905-1906 ob­na­ży­ła nie­do­cią­gnię­cia ro­syj­skich for­ty­fi­ka­cji. Ana­li­za sku­tecz­no­ści obro­ny twier­dzy Port Artur wy­ka­za­ła, że w for­ty­fi­ka­cjach na­le­ża­ło za­in­sta­lo­wać opan­ce­rzo­ne sta­no­wi­ska ob­ser­wa­cyj­ne, aby umoż­li­wić obroń­com mo­ni­to­ro­wa­nie dzia­łań wroga, nawet w ob­li­czu in­ten­syw­ne­go ostrza­łu ar­ty­le­ryj­skie­go. W 1906 r. Ro­syj­ski Ce­sar­ski Ko­mi­tet In­ży­nie­rii Woj­sko­wej, wi­dząc opóź­nie­nie w sto­sun­ku do in­nych kra­jów eu­ro­pej­skich, za­czął roz­wa­żać pro­po­zy­cje opra­co­wa­ne i przed­ło­żo­ne przez in­ży­nie­rów woj­sko­wych puł­kow­ni­ków Gri­go­ren­ko, Arien­sa i Ko­lo­sa. Ko­mi­tet za­ak­cep­to­wał do prak­tycz­ne­go prze­te­sto­wa­nia i wy­ko­rzy­sta­nia pan­cer­ne sta­no­wi­sko ob­ser­wa­cyj­ne – po­ste­ru­nek war­tow­ni­czy we­dług pro­jek­tu płk. Arien­sa.

 

Fot. 03. Lewe sta­no­wi­sko ob­ser­wa­cyj­ne Fortu IX Twier­dzy Kowno w 2024 roku.
Fot. 04. Szcze­li­na ob­ser­wa­cyj­na le­we­go sta­no­wi­ska ob­ser­wa­cyj­ne­go Fortu IX Twier­dzy Kowno w 2024 roku.

Pierw­sza pi­lo­ta­żo­wa par­tia (we­dług za­cho­wa­nych da­nych, 5 sztuk) z lżej­szym pan­ce­rzem, 50 mm ze­wnętrz­nym i 3 mm we­wnętrz­nym, była prze­zna­czo­na dla twierdz Mo­dlin (No­wo­ge­or­gi­jewsk) i Kowno. Dwa eg­zem­pla­rze za­in­sta­lo­wa­no w For­cie IX Twier­dzy Kowno, a trzy w For­tach II i VII Twier­dzy Mo­dlin (No­wo­gie­or­gi­jewsk). Ze wzglę­du na pro­ble­my lo­kal­nych za­rzą­dów in­ży­nie­ryj­nych z wła­ści­wym osa­dze­niem otrzy­ma­nych pan­cer­nych sta­no­wisk ob­ser­wa­cyj­nych płk. A. Ariens w 1907 r. opra­co­wał pro­jekt be­to­no­we­go fun­da­men­tu. Be­to­no­wa kon­struk­cja ota­cza­ła pan­cer­ne sta­no­wi­sko ob­ser­wa­cyj­ne z przo­du i po bo­kach war­stwą be­to­nu o gru­bo­ści 180 cm. Za­pro­po­no­wa­na me­to­da bu­do­wy zo­sta­ła roz­pa­trzo­na przez Ko­mi­tet In­ży­nie­ryj­ny, który za­twier­dził ją, ale wska­zał, że gru­bość war­stwy be­to­nu po­win­na zo­stać zwięk­szo­na do 270 cm. Aby za­po­biec prze­wró­ce­niu się wieży pod­czas ostrza­łu, sta­lo­we belki, praw­do­po­dob­nie szyny ko­le­jo­we, zo­sta­ły osa­dzo­ne w be­to­no­wej pod­sta­wie na tyl­nej ścia­nie. In­struk­cje mon­ta­żu i ry­sun­ki zo­sta­ły ro­ze­sła­ne do wszyst­kich ce­sar­skich twierdz, po­nie­waż uwa­ża­no, że wieża ob­ser­wa­cyj­na płk. Arien­sa bę­dzie uży­wa­na we wszyst­kich twier­dzach. Jed­nak po osa­dze­niu te­sto­wych pan­cer­nych sta­no­wisk ob­ser­wa­cyj­nych w twier­dzach Mo­dlin (No­wo­ge­or­gie­jewsk) i Kowno, ich pro­duk­cja zo­sta­ła wstrzy­ma­na. Po­ja­wi­ło się py­ta­nie, czy jest to rze­czy­wi­ście naj­lep­sze roz­wią­za­nie kon­struk­cyj­ne do sto­so­wa­nia w nowo bu­do­wa­nych, no­wo­cze­snych for­tach. Po­nad­to zwró­co­no uwagę na słaby ka­mu­flaż obiek­tu. Sta­no­wi­sko ob­ser­wa­cyj­ne płk. Arien­sa było wi­docz­ne ze znacz­nej od­le­gło­ści. Wy­su­nię­te na wy­so­kość 75 cm ponad po­ziom grun­tu przy­po­mi­na­ło „grzy­bek” na przed­pier­siu. W tym samym cza­sie wśród in­ży­nie­rów woj­sko­wych zaj­mu­ją­cych się schro­na­mi pan­cer­ny­mi, zy­skał uzna­nie płk. F. Go­len­kin, który jako wy­kła­dow­ca Mi­ko­ła­jew­skiej Aka­de­mii In­ży­nie­rii w la­tach 1907-1908 ana­li­zo­wał kon­struk­cję schro­nów pan­cer­nych sto­so­wa­nych przez armie in­nych kra­jów. Miał moż­li­wość za­po­zna­nia się z tech­no­lo­gią pro­duk­cji stali sto­so­wa­nej przy pro­duk­cji tych kon­struk­cji w za­kła­dach Skody oraz stali pan­cer­nej w hu­tach firmy Krupp. Plk. Go­len­kin scep­tycz­nie od­no­sił się do pro­jek­to­wa­nych i opra­co­wy­wa­nych przez ów­cze­snych ko­le­gów schro­nów pan­cer­nych, ich pa­ra­me­trów i roz­wią­zań tech­nicz­nych. W szcze­gól­no­ści ne­ga­tyw­nie oce­niał sta­no­wi­sko ob­ser­wa­cyj­ne-war­tow­ni­cze opra­co­wa­ne przez płk. Arien­sa.

Fot. 05. Prawe sta­no­wi­sko ob­ser­wa­cyj­ne Fortu IX Twier­dzy Kowno w 2024 roku. Na pierw­szym pla­nie otwór szybu amu­ni­cyj­ne­go.

Kry­ty­ko­wał jego kon­cep­cję tak­tycz­ną, wy­wo­dzą­cą się wprost z ba­te­rii nad­brzeż­nych, oraz słabą kon­struk­cję, która nie była w sta­nie wy­trzy­mać ude­rze­nia po­ci­sku du­że­go ka­li­bru. Zgło­sił swoje spo­strze­że­nia Głów­ne­mu Za­rzą­do­wi In­ży­nie­ryj­ne­mu, który w tam­tym cza­sie uzna­wał ar­ty­le­rię za naj­waż­niej­szą broń w te­re­nie. Go­len­kin był uwa­ża­ny za naj­bar­dziej kom­pe­tent­ne­go spe­cja­li­stę w dzie­dzi­nie kon­struk­cji for­ty­fi­ka­cji pan­cer­nych. W czerw­cu 1909 r. po­wie­rzo­no puł­kow­ni­ko­wi F. Go­len­ki­no­wi za­pro­jek­to­wa­nie i przy­go­to­wa­nie no­we­go stan­dar­do­we­go, opan­ce­rzo­ne­go sta­no­wi­ska ob­ser­wa­cyj­ne­go, które mogło wy­trzy­mać ude­rze­nie po­ci­sku ka­li­bru 280 mm.

 

Fot. 06. Prawe sta­no­wi­sko ob­ser­wa­cyj­ne Fortu IX Twier­dzy Kowno w 2024 roku. Uwagę zwra­ca po­zio­ma szcze­li­na ob­ser­wa­cyj­na w tyl­nej ścia­nie a po pra­wej stro­nie szyb amu­ni­cyj­ny.

W Pol­sce, je­dy­ne za­cho­wa­ne sta­no­wi­sko ob­ser­wa­cyj­no-war­tow­ni­cze we­dług pro­jek­tu puł­kow­ni­ka Arien­sa, znaj­du­je się na te­re­nie Fortu II „Ko­se­wo” Twier­dzy Mo­dlin (No­wo­ge­or­gie­jewsk) [02].  Dwa po­zo­sta­łe  zo­sta­ły znisz­czo­ne w pierw­szych la­tach XXI wieku. Sta­no­wi­ska ob­ser­wa­cyj­ne Twier­dzy Mo­dlin  nie otrzy­ma­ły żel­be­to­no­we­go płasz­cza.

W For­cie IX w Twier­dzy Kowno za­cho­wa­ły się dwa sta­no­wi­ska ob­ser­wa­cyj­ne. Zo­sta­ły głę­bo­ko osa­dzo­ne w be­to­no­wym gnieź­dzie. Do prze­dzia­łu ob­ser­wa­cyj­ne­go można było do­stać się pio­no­wym szy­bem. Wej­ście do szybu znaj­du­je się na po­zio­mie ma­ga­zy­nu pro­chu. Od stro­ny po­miesz­cze­nia ob­ser­wa­cyj­ne­go zo­stał za­bez­pie­czo­ny uchyl­ną klapą.

Ory­gi­nal­ne sta­no­wi­ska były wy­po­sa­żo­ne w drew­nia­ne drzwi wyj­ścio­we/wej­ścio­we, które znaj­do­wa­ły się w tyl­nej ścia­nie sta­no­wi­ska. W przy­pad­ku kon­struk­cji prze­zna­czo­nych dla Twier­dzy Kowno i Mo­dlin za­sto­so­wa­no drzwi sta­lo­we.  Drzwi wej­ścio­we obec­nie są nie­wi­docz­ne. Zo­sta­ły za­bez­pie­czo­ne be­to­no­wą kon­struk­cją praw­do­po­dob­nie pod­czas jed­nej z kilku mo­der­ni­za­cji fortu. Po­zo­sta­wio­no wąską szcze­li­nę ob­ser­wa­cyj­ną.

 

Fot. 07. Widok skle­pie­nia sta­no­wi­ska ob­ser­wa­cyj­ne­go od stro­ny szybu. Po lewej stro­nie nie­wy­ko­rzy­sty­wa­ne drzwi wej­ścio­we w tyl­nej ścia­nie pan­ce­rza. Po pra­wej stro­nie seg­men­to­wa szcze­li­na ob­ser­wa­cyj­na. (Pań­stwo­we Ar­chi­wum Ob­wo­du Wi­leń­skie­go, 1975 rok).

Pan­cer­ne sta­no­wi­ska ob­ser­wa­cyj­ne Fortu IX w Kow­nie po­sia­da­ją taka samą kon­struk­cję. Za­pew­nia­ją ochro­nę przed bez­po­śred­nim ostrza­łem. Za­pro­jek­to­wa­no je na pla­nie pro­sto­ką­ta z pół­okrą­głą ścia­ną czo­ło­wą. W przed­niej, pół­okrą­głej czę­ści znaj­du­ją się trzy szcze­li­ny ob­ser­wa­cyj­ne, które umoż­li­wia­ły ob­ser­wa­cję po­dejść do fortu w sek­to­rze około 180 stop­ni. W razie po­trze­by otwo­ry te można było za­mknąć sta­lo­wą za­su­wą. Wy­star­cza­ją­co duże po­miesz­cze­nie ro­bo­cze po­zwa­la­ło na uży­cie ce­low­ni­ka ar­ty­le­ryj­skie­go, który był nie­zbęd­ny do do­kład­ne­go okre­śle­nia po­ło­że­nia ob­ser­wo­wa­ne­go obiek­tu. We­wnątrz prze­dzia­łu ob­ser­wa­cyj­ne­go za­in­sta­lo­wa­no te­le­fon umoż­li­wia­ją­cy ob­ser­wa­to­ro­wi ko­mu­ni­ka­cję z do­wódz­twem fortu.

Kon­struk­cja sta­no­wi­ska ba­zo­wa­ła na sta­lo­wej ramie no­śnej, do któ­rej mo­co­wa­no za po­mo­cą nitów sta­lo­we płyty pan­ce­rza ze­wnętrz­ne­go i we­wnętrz­ne­go. Gru­bość płyt, two­rzą­cych pan­cerz ze­wnętrz­ny, wy­no­si­ła około 7 cm. Płyty sta­lo­we pan­ce­rza we­wnętrz­ne­go miały gru­bość 2,5 cm. Po­mię­dzy nimi po­zo­sta­wio­no 4 cm szcze­li­nę, którą wy­peł­nio­ną pia­skiem. Pan­cerz ze­wnętrz­ny zo­sta­ły wy­ko­na­ny z od­le­wa­nych i wal­co­wa­nych ar­ku­szy bla­chy sta­lo­wej od­po­wied­nio ufor­mo­wa­nej. Chro­nił ob­sa­dę prze­dzia­łu ob­ser­wa­cyj­ne­go przed bez­po­śred­nim ostrza­łem.

 

Fot. 08. Szcze­li­na ob­ser­wa­cyj­na za­my­ka­na za­su­wą prze­su­wa­ną w pio­nie. Za­su­wę wy­po­sa­żo­no w otwór ob­ser­wa­cyj­ny rów­nież z za­mknię­ciem (stan na 2024 r.).

Od­po­wied­nio wy­cię­te bla­chy sta­lo­we two­rzy­ły pan­cerz we­wnętrz­ny. Jego za­da­niem było za­bez­pie­cze­nie za­ło­gi przed od­pry­ska­mi pan­ce­rza ze­wnętrz­ne­go. Teo­re­tycz­nie taka kon­struk­cja mogła wy­trzy­mać bez­po­śred­nie tra­fie­nie po­ci­skiem o ka­li­brze do 150 mm. We­wnętrz­ne ścia­ny sta­no­wi­ska ob­ser­wa­cyj­ne­go były po­ma­lo­wa­ne na szaro. Za­cho­wa­ły się frag­men­ty farby.  Bra­ku­je in­for­ma­cji do­ty­czą­cych  ma­lo­wa­nia ze­wnętrz­nych po­wierzch­ni pan­ce­rza sta­no­wi­ska ob­ser­wa­cyj­ne­go.

 

Fot. 09. Szyb sta­no­wi­ska ob­ser­wa­cyj­ne­go. Za­my­ka­ny był uchyl­ną klapą. Stan na 2024 rok.
Fot. 10. Wej­ście do szybu sta­no­wi­ska ob­ser­wa­cyj­ne­go. Stan na 2024 rok.

Fot. 11. Sta­lo­we drzwi wej­ścio­we do po­miesz­cze­nia ob­ser­wa­cyj­ne­go. Umiesz­czo­no je w tyl­nej ścia­nie sta­no­wi­ska ob­ser­wa­cyj­ne­go. Zo­sta­ły wy­po­sa­żo­ne w w strzel­ni­ce broni ręcz­nej. (Pań­stwo­we Ar­chi­wum Ob­wo­du Wi­leń­skie­go. 1975 r.).
Fot. 12. Za­su­wa drzwi wej­ścio­wych. Stan na 2024 rok.

Fot. 13. Izo­la­to­ry ce­ra­micz­ne. Sto­so­wa­ne w łącz­no­ści te­le­fo­nicz­nej ze sta­no­wi­ska ob­ser­wa­cyj­ne­go do sta­no­wi­ska do­wo­dze­nia. Stan na 2024 rok.

Au­to­rzy opra­co­wa­nia Sve­tla­na Ti­cha­no­va i Mar­ty­nas Kosas są pra­cow­ni­ka­mi mu­zeum Fortu IX w Kow­nie. W kręgu za­in­te­re­so­wa­nia znaj­du­je się twier­dza ko­wień­ska, hi­sto­ria I Wojny Świa­to­wej oraz for­ty­fi­ka­cje. Oboje au­to­rzy są człon­ka­mi klubu żywej hi­sto­rii „Front Wschod­ni”.

Przy­pi­sy:
[01] –  Apol­lon Iwa­no­wicz Ariens (Аренс Аполлон Иванович) uro­dził się 14 li­sto­pa­da 1860 roku. Syn I. A. Arien­sa, człon­ka Taj­nej Rady (тайного советника). Pra­wo­sław­ny. Uczył się w szko­le spe­cjal­nej w Ode­ssie (Одесском реальном училище), a na­stęp­nie za­pi­sał się do Mi­ko­ła­jew­skiej Szko­ły In­ży­nie­ryj­nej w Pe­ters­bur­gu. Ukoń­czył ją i zo­stał przy­ję­ty do 1. Ba­ta­lio­nu In­ży­nie­ryj­ne­go w stop­niu pod­po­rucz­ni­ka. W 1886 r. ukoń­czył z wy­róż­nie­niem Mi­ko­ła­jew­ską Aka­de­mię In­ży­nie­ryj­ną i zo­stał za­li­czo­ny do grona in­ży­nie­rów woj­sko­wych. W la­tach 1890-1896 brał udział w mo­der­ni­za­cji Twier­dzy War­sza­wa, a w 1897 r. w bu­do­wie for­tów kronsz­tadz­kich. Na­stęp­nie był głów­nym wy­ko­naw­cą bu­do­wy kolei po­lo­wych. W 1900 r. roz­po­czął pracę w Mi­ko­ła­jew­skiej Aka­de­mii In­ży­nie­ryj­nej, obro­nił pracę dy­plo­mo­wą, zo­stał eta­to­wym wy­kła­dow­cą Aka­de­mii (spe­cja­li­za­cja: sztu­ka bu­dow­la­na) i po­zo­stał na tym sta­no­wi­sku do I wojny świa­to­wej. W trak­cie swo­jej ka­rie­ry na­pi­sał wiele prac i ar­ty­ku­łów do „Cza­so­pi­sma in­ży­nie­ryj­ne­go”. W tym samym cza­sie Apol­lon Ariens pra­co­wał jako głów­ny ar­chi­tekt Woj­sko­wej Aka­de­mii Me­dycz­nej. W 1913 r. uzy­skał już sto­pień ge­ne­ra­ła dy­wi­zji. W mo­men­cie wy­bu­chu I wojny świa­to­wej Ariens zo­stał po­wo­ła­ny do służ­by czyn­nej, a od marca 1915 r. był asy­sten­tem szefa sa­pe­rów fron­tu. Zmarł w wieku 55 lat 23 lu­te­go 1916 r. w szpi­ta­lu woj­sko­wym w Ki­jo­wie po cięż­kiej cho­ro­bie (sepsa spo­wo­do­wa­na gan­gre­ną w lewej nodze). Był żo­na­ty i miał dwoje dzie­ci. Jego brat Jew­gie­nij Ariens był ce­nio­nym ad­mi­ra­łem, pro­fe­so­rem Aka­de­mii Ma­ry­nar­ki Wo­jen­nej w Ni­ko­ła­je­wie.
[02] – Ro­syj­skie sta­no­wi­ska ob­ser­wa­cyj­ne, Franz Auf­mann. War­sza­wa, 23.07.2017,