Schron bojowy „L” przy moście
Opracował: Franz Aufmann
Zadania taktyczno-obronne schronu wynikające z planu ogni
Zadaniem schronu była obrona ważnej strategicznie przeprawy drogowo-kolejowej przez Narew, jedynej łączącej północny i południowy brzeg rzeki pomiędzy położoną 15 km na południowy-wschód Łomżą i Ostrołęką, odległą o 30 km na południowy-zachód.
Obrona miała być realizowana przez trzy stanowiska bojowe ciężkich karabinów maszynowych. Jeden ckm umieszczono na obrotowej podstawie fortecznej w kopule o czterech strzelnicach. Trzy strzelnice, rozstawione co 60 stopni na obwodzie kopuły, umożliwiały ostrzał północnego brzegu i koryta Narwi w łącznym sektorze 180 stopni, ale każda ze strzelnic z osobna posiadała jedynie sektor ostrzału równy 60 stopni [01]. Czwarta ze strzelnic kopuły skierowana była w kierunku zapola i broniła podejścia do wejścia schronu.
Dwa stanowiska ciężkich karabinów maszynowych do ognia bocznego umieszczono w izbach bojowych. Były chronione opracowaną na przełomie 1938 i 39 roku gazoszczelną płytą stalową o grubości 100 mm. Prowadziły ogień boczny w kierunku wschodnim i zachodnim niezależnie od pory dnia lub nocy [02]. Ich zadaniem było postawienie płaskich zapór ogniowych w celu obrony południowego brzegu Narwi. Dodatkowym zadaniem wschodniej strzelnicy ckm była obrona przeprawy przez drewniany most drogowo-kolejowy oraz będącej w budowie grobli. Jej zadaniem było spiętrzenie Narwi.
Do obrony bezpośredniej schronu przeznaczono strzelnice broni ręcznej oraz zrzutnię granatów [03]. Podejście do zachodniej strzelnicy ckm (Rys. 01, 9) znajdowało się w sektorze ognia strzelnicy broni ręcznej (Rys. 01, 12). Dwie strzelnice (Rys. 01, 10 i 11) miały bronić wejścia (Rys. 01, 18) do schronu. Wschodnia ambrazura (Rys. 01, 9) ckm znajdowała się pod nadzorem strzelnicy broni ręcznej w drzwiach stalowych wyjścia ewakuacyjnego (Rys. 01, 16). Krótki odcinek tylnej ściany schronu, pomiędzy strzelnicą obrony wejścia a strzelnicą ckm znalazł się w martwym polu ostrzału. Do jego obrony zastosowano zrzutnię granatów (Rys. 01, 14).
Schron
Obiekt został zaplanowany jako jednokondygnacyjny schron dla broni maszynowej do ognia bocznego z osadzoną w stropie kopułą bojową. Jego konstrukcja została racjonalnie zaplanowana. Żelbetonowe ściany schronu otrzymały zróżnicowaną grubość. Ściana czołowa, jako najbardziej narażona na bezpośredni ostrzał od strony przedpola uzyskała grubość 1,75 m. Została dodatkowo wzmocniona nasypem kamienno ziemny. Ściany boczne ze strzelnicą ciężkiego karabinu maszynowego, jako chronione bryłą schronu przed bezpośrednim ostrzałem, są 1,00 m grubości. Ściana tylna, z niefortunnie zaplanowanym wejściem, otrzymała grubość równą 0,8 m.
Zastosowano również zróżnicowaną grubość stropu. Wynosiła ona od 1,50 m przy ścianie czołowej, najbardziej narażonej na ostrzał, do 1,35 m przy ścianie tylnej. Osadzenie kopuły wymusiło (Fot. 04) podniesienie grubości stropu w jej bezpośrednim otoczeniu do 1,75 m. Strop wzmocniono stalowymi belkami nośnymi o profilu dwuteowym. Zastosowano sztywną warstwę przeciwodłamkową. Wykonano ją z pasów stalowej blachy o grubości 5 – 6 mm, ułożonych pomiędzy belkami nośnymi.
Kopuła
W stropie schronu została osadzona kopuła bojowa na ciężki karabin maszynowy, wyprodukowana w 1937 roku. Posiada numer sygnatury „ZO 1937 N 1038. 110.”, najwyższy z zachowanych kopuł Zakładów Ostrowieckich z tego roku. Do Nowogrodu została dostarczona ze składów fortecznych lub fabrycznych, gdzie z nieznanych przyczyn musiała przeleżeć minimum 1,5 roku. Przypadek jest na tyle interesujący, że ten pancerz należał do deficytowego wyposażenia schronów.
Kopuła bojowa posiada typowy rozkład strzelnic. Trzy strzelnice, z których dwie boczne rozstawione symetrycznie pod kątem 60 stopni względem środkowej, przeznaczone były do obrony przedpola. Czwarta strzelnica służyła do obrony zapola. Znajduje się na przeciwko środkowej. Grubość pancerza wynosi 18 cm (mierzona na wysokości strzelnicy), co wyraźnie jest zauważalne po wtórnym osadzeniu w otworach strzelniczych wkładek przeznaczonych dla kopuły o mniejszej grubości pancerza (Fot. 05). Cechą charakterystyczną kopuły jest otwór, zaprojektowany jako wejściowy, wykonany w cylindrycznej części korpusu kopuły. W przypadku schronu przy moście nie został wykorzystany. Podobnie jak w schronie „E”, boczne wejście zostało przysłonięte stalowymi płytami połączonymi dwoma rzędami śrub (Fot. 06).
Łączność świetlna
Planowano wyposażyć schron w łączność świetlną. W tym celu w procesie betonowania schronu pozostawiono dwa kanały technologiczne. Jeden z nich wykonano w kierunku północno-wschodnim a drugi w kierunku zachodnio-południowym. W kanale technologicznym miały być precyzyjnie osadzone dwie rury, ustawione w kierunku stanowiska łączności w kolejnym schronie. Dolna miała służyć do nadawania sygnałów świetlnych. Górna przeznaczona była do obserwacji i odbierania sygnałów świetlnych. Do łączności świetlnej stosowano w Wojsku Polskim od 1933 roku udoskonalony aparat typu „ASS 33”. Sygnały świetlne nadawano alfabetem Morse’a. Maksymalny zasięg łączności zależał o poziomu widoczności. Przy przejrzystym powietrzu i przy całkowicie otwartej przesłonie aparatu wynosił w dzień do 6 km i do 8 km w nocy. Wschodnie stanowisko posiadało łączność ze schronem obserwacyjnym (na mapie o oznaczeniu „O”). Rury do łączności świetlnej zabezpieczone były od strony pomieszczenia za pomocą stalowych drzwiczek.
Ślady walki
Schron został ostrzelany w dniu 9 września 1939 roku z 3,7 cm armaty przeciwpancernej (niem. Panzerabwehr Kanone 35/36). Ostrzelano kopułę bojową. Część pocisków trafiła w zachodni narożnik ściany czołowej. Odłamki pocisku 10,5 cm pocisku pozostawiły ślady na ścianie przy zachodniej strzelnicy ckm i okapie, usunięte podczas remontu schronów przez saperów Armii Czerwonej w latach 1940-41.
Część pocisków wystrzelonych z 3,7 cm armaty przeciwpancernej zrykoszetowała na powierzchni kopuły. Dwa trafienia w pobliżu krawędzi otworu zachodniej strzelnicy kopuły były wyjątkowo groźne. Mogło zostać uszkodzone zamknięcie szczeliny obserwacyjnej w górnej części otworu strzelnicy i staliwna wkładka w raz z lufą ckm. Wkładka wypełniała dolną część strzelnicy. Posiadała profil przeciwrykoszetowy. Widoczne na zdjęciu 05 wkładki zostały osadzone podczas rewitalizacji schronu i pochodzą z kopuły o mniejszej grubości pancerza.
[01] – Trzy strzelnice, rozstawione co 60 stopni na obwodzie kopuły, o sektorze ostrzału równym 60 stopni każda, umożliwiały ostrzał północnego brzegu i koryta Narwi. Czwarta ze strzelnic kopuły skierowana była w kierunku zapola i broniła podejścia do wejścia schronu.
[02] – Oba stanowiska bojowe ckm do ognia bocznego wyposażono w wyrzutnie ładunków oświetlających.
[03] – więcej w opracowaniu Zrzutnia granatów (1939 r.)