Opracował: Franz Aufmann
Konstruktorzy niemieckich obiektów fortecznych dążyli do funkcjonalnego (perfekcyjnego) wyposażenia schronów typu B-Werk. W 1938 roku powstał projekt zatytułowany „Richtlinien für die nachr. -techn. Innenausstattung von Werken” (Berlin 4.04.1938), który między innymi obejmował zagadnienia sygnalizacji wejścia do obiektu i nadzoru zamknięcia lub otwarcia drzwi wejściowych w schronach typu B-Werk. Zgodnie z przyjętymi zasadami projekt wysyłany był do odpowiednich służb w celu zaopiniowania opracowanych rozwiązań.
System sygnalizacji wejścia do obiektu miał składać się z jednego lub dwóch przycisków umieszczonych przy drzwiach wejściowych na zewnętrznej elewacji schronu, przewodów elektrycznych oraz dzwonka lub brzęczyka w pomieszczeniu nadzorowanym przez wartownika. Układ zasilany był prądem stałym o napięciu 24 V. Przycisk umożliwiał nadanie uzgodnionego sygnału dźwiękowego.
Kontrola zamknięcia drzwi wejściowych
Przewidziano również kontrolę zamknięcia drzwi wejściowych. Urządzenie składało się z tablicy z sygnalizacją świetlną (Fot. 02) oraz mechanicznego przełącznika (Fot. 04), umieszczonego w niszy przy ościeżnicy nadzorowanych drzwi. Tablica posiadała zielone i czerwone klosze podświetlane żarówkami. Widoczna jest na zdjęciu, wykonanym w wartowni schronu w Besseringen. Przy zamkniętych drzwiach wejściowych, mechaniczny przełącznik zamykał obwód elektryczny żarówki podświetlającej czerwony klosz. Przy otwartych drzwiach świeciła się żarówka z zielonym kloszem. Ten prosty sposób nadzorowania pozwalał określić, które drzwi pozostają otwarte, a które są zamknięte. Wykluczał również możliwość wprowadzenia w błąd wartownika, nadzorującego system kontroli drzwi zewnętrznych. Niezależnie od sytuacji, jedna z dwóch żarówek musiała być aktywna.
Podobnie jak w poprzednim przypadku zastosowano standardowe zasilanie układu prądem stałym o napięciu 24 V.
Mechaniczny przełącznik kontroli zamknięcia drzwi
Mechaniczny przełącznik kontroli zamknięcia drzwi zewnętrznych umieszczany był w niszy o wymiarach 180x200x80 mm (szerokość x wysokość x głębokość) przy ościeżnicy drzwi wejściowych (Fot. 03). Nisza znajdowała się na wysokości dźwigni z ryglem, zamykającej drzwi. Położenie mechanicznego przełącznika precyzyjnie określa instrukcja. Mocowano go do powierzchni ściany za pomocą dwóch śrub o średnicy zewnętrznej gwintu nie większej niż 6 mm.
Wsuwający się za ościeżnicę, rygiel przesuwał dźwigienkę mechanicznego przełącznika, która zwierała lub rozłączała dwie pary styków. Schemat podłączeń, w zależności od typu pracy przełącznika, pokazany jest na tabliczce, przymocowanej do płyty czołowej (Fot. 04).
Na rysunku 01 zaprezentowano mechaniczny przełącznik kontroli zamknięcia drzwi 14P7 w konfiguracji zgodnej z zdjęciem Fot. 03. Decyduje o tym położenie dźwigienki, ustawionej dla typu pracy „nacisk” (niem. Druck) oraz kierunek wyprowadzenia wiązki przewodów.
Podziękowania dla Pana Pawła Pochockiego za
udostępnienie zdjęć mechanicznego przełącznika
kontroli zamknięcia drzwi zewnętrznych.